Porsche Cayenne GTS: Rijtest i wideo

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

SUV w sportowym samochodzie, przynajmniej tak twierdzi Porsche.

[Spójrz przed czytać? Oglądaj film tutaj! ]

Nawiasem mówiąc, GTS wypełnia również szczeliny w zakresie Cayenne. Między wejściem Cayenne (olej napędowy 240 koni mechanicznych, który jest w 60% zwiększa sprzedaży w Holandii stanowiły) i 500 KM Turbo są Cayenne S (400 KM) i Hybrid Cayenne S (380 KM) naturalny Cayenne V6 (300 KM). Przycisków „otwartą” otwór do napełniania od 400 do 500 KM, a zatem Cayenne GTS otrzymanych 420 KM. Jaja ..

Cayenne GTS powinny przede wszystkim służyć kibicom sportowym, dlaczego Porsche wykorzystuje wypowiedzi tak: „SUV z zabawy jazdy samochodu sportowego” Nasze jest piękne zadanie ocenić to stwierdzenie.

Porsche Cayenne GTS

Jawohl: soundtrack
Obłędnie. Cayenne GTS brzmi jak V8 powinien brzmieć. GTS zarządza całym spektrum głębokie dudnienie dno młotkiem trudne do góry. Czy masz długie przyjaciół okaże się cały areał, ale chłopcy (w każdym wieku) w sąsiedztwie zrobić głębokie wrażenie za kierownicą Cayenne GTS.

Porsche Cayenne GTS

Nein: wydajność
Turbo jest o wiele szybciej. Pozostawić Turbo S (który jest również wyposażony w czasie), co może dać nauczkę sprint ze skromnym karawany za prawdopodobnie nadal GTS. To nie jest to, że GTS jest powolna, ale zawsze jest szef powyżej szefa.

GTS ma lekko łaskotało wersję V8 4,8 litra z Cayenne S pod maską. Zdolność plust 20 KM i 15 Nm momentu obrotowego na łączną notą 420 KM i 515 Nm. Być może ważniejsze, ostateczne przeniesienie GTS jest skrócony tak, że V8 sprawia szybsze i czuć się chętny. W 5,7 sekundy (0,2 sekundy) wynosi 100 na zegar, a jeśli masz dużo przestrzeni, GTS osiąga maksymalną prędkość 261 km / h (+3 km / h). A 160 jest ładny rap (13,3 sekund), a następnie upewnić się, że powierzchnia czołowa nadal ostry i wysokiej masie znika prawdziwą toksyczność.

Porsche Cayenne GTS

Jawohl: roadholding
Rama jest 24 milimetrów obniżone względem Cayenne S, jest również wyposażona w standardowej aktywnej GTS Porsche zarządzania zawiesiny (PASM). Cayenne GTS jest dużo mocniej niż kąt być braćmi mniejszymi. Nadeeltje że podstawa stała się bardzo sztywne, nawet w trybie komfortu wszystkie guzki dobrze przekazywanym pasażerów. Tryb Sport jest na drodze praktycznie bezużyteczne, chyba że sam (lub pasażerowie) karać za „nieczyste” myśli. Lepiej zarezerwować tryb sportowy na torze, albo oh czekać to SUV, tam ten samochód w swojej flocie prawdopodobnie nie przyjdzie.

Porsche Cayenne GTS

Niezdecydowany: Wygląd
Po pierwsze, można się zastanawiać, czy w ogóle SUV mógł być naprawdę sportowy. Umieścić 911 dodawanie i Cayenne wygląda małej ciężarówki. Jednak Cayenne GTS wygląda dobrze, szczególnie dużo grubsze niż mniej silnych wersji Cayenne. Z przodu jest zapożyczona z Cayenne Turbo, więc zderzak więcej otworów wentylacyjnych. Szersze nadkola i boczne progi są uzupełniane przez podwójne spoiler na plecach. Kilka akcenty są błyszczące czarne, z wyjątkiem końców wylotowych są pomalowane na czarny mat po raz kolejny. Dla Cayenne GTS SUV wygląda absolutnie sportowy i jesteśmy w dobrym nastroju: pół punktu tak.

Porsche Cayenne GTS

Dzięki czerwonymi przeszyciami i częstego korzystania z Alkantary jest atmosfera wewnątrz i tak zbyt sportowy. Nie wszystko co się świeci jest czerwony standardowy sposób, ponieważ badany Cayenne GTS została wyposażona w opcjonalny i 2852, - Euro kosztowało GTS wnętrze opakowania Crimson. Skrzynka na relingach dachowych zostały zaznaczone komuś przydać, jeśli rowery na dachu zajęłoby podczas okrągłego Nurburgring.

Porsche Cayenne GTS

Jawohl: fun jazdy
Głównym ciasto roszczenie Porsche jest to, że można mieć do zabawy Cayenne GTS „SUV z zabawy jazdy samochodu sportowego” naprawdę zabawny, przebieg Cayenne GTS nie, do tego rodzaju zabawy będziesz musiał przenieść się do 911 , Boxster i Cayman. Jednak Cayenne GTS był w stanie umieścić uśmiechem na twarzy, zwłaszcza przez tego wspaniałego brzmienia. Dla Porsche GTS wymaga 121.000 euro, dodatkowy koszt 20.000 $ w porównaniu z Cayenne S. za to, że nie tylko uzyskać dodatkową moc, ale także bogatsze wyposażenie łącznie z większych felg (20 zamiast 18 „), bi- reflektory ksenonowe, sportowe fotele i Alcantara dużo we wnętrzu. W związku z tym, dodatkowy koszt nie jest tak szalony. WIDEO!