Historia: smaczne Peugeot 905

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

Po wielu sukcesach rajdowych Peugeot, nadszedł czas na przygodę w wyścigach wytrzymałościowych. Francuzi nie szczędził starań, aby udostępnić 905 konkurencyjny, i że pracował.

Całkiem dobre rzeczywiście! Prowadzeni przez Jean Todt (który później odbyła się kołysać podczas dominujących lat Ferrari w Formule 1) Peugeot postanowił początku lat 90. zaryzykować podróż do wyścigów wytrzymałościowych. Broń była 905, smukły sportowy samochód z podwoziem węgla, oraz silnik, który będzie używany później w F1 w nieco zmienionej formie.

Podwozie został zwolniony przez ludzi z Dassault, spółki, która buduje w tym prywatnych odrzutowców dla super bogatych. 3,5-litrowy V10 pod maską jest dobre dla 660 KM przy 12500 obr./min (!). Blok ten był później używany przez McLarena wykorzystywane w Formule 1, zresztą bez większego powodzenia. Ładny detal oryginalnego 905 jest fakt, że reflektory nadal wykazywały pewne podobieństwo do modeli produkcyjnych z przeszłości. Nie będziesz już złapać obecnych zawodników LMP1.

905 zadebiutował w ostatnich wyścigach 1990 roku, za kierownicą siedział m.in. Keke Rosberg. Rzeczywiście, tłum ulubiony Nico tata. Ponieważ 905 nie były w stanie uporać się z całkowicie silny Jaguar XJR-14 (które mogą być mierzone względem czasu biodrowych ze środkowego wspornika we wzorze 1) Peugeot pod warunkiem, że w tym samym roku o stałej aktualizacji była, a następnie, w szczególności płata.

Peugeot 905b
Peugeot 905 Evo 1B

Na szczęście dla Francuzów, ta zmiana okazała się hitem i 905b zakończone w 1992 roku w pozycjach 1 i 3 w 24h Le Mans. Niestety samochód był w całym swoim życiu wiele ładniejszy, ale Le Mans oczywiście nie jest konkurs piękności. W 1993 roku francuski wygrał kolejny wyścig wyścigów. Rzeczywiście, Peugeot zajmowały 905 Evo 1B całej scenie, gdzie Toyota rok położyć większy zapotrzebowanie na drugim miejscu.

Pomimo sukcesów Peugeot przesunął swą ostrość na Formule 1. To był -zachtjes nie uitgedrukt- zbyt zamożni, ale marka wreszcie chwycić zwycięstwo w 2009 roku w Le Mans.