Dodge Viper ACR hardcore do kości *

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

Gwałtowne spojlery, a nawet więcej otworów w karoserii, flics, hamulce węglowe-ceramiczne i ciężki dyfuzor. To może oznaczać tylko jedno: Żmiję ACR otrzymał leczenie.

ACR oznacza American Club Racer, odznak, że od końca lat 90. siedzi na dodatkowym surowego Viper. Jeśli jakakolwiek presja sumuje Dodge przychodzi prawie tonę docisku przy prędkości maksymalnej, która wynosi 285 km / h. Nie dlatego, że tak naprawdę, co robić, ale wygląda świetnie w komunikacie prasowym.

Viper ACR z góry

Żmija, dawniej nazwa Dodge, następnie przemianowany na bardzo krótko w SRT, ale znowu tylko o nazwie Dodge (..) jest samochód ulica z wielu technologii wyścigowej i pozbawiony zbędnej wagi i komfortu leczenia, które w dzisiejszych czasach każdy producent sportowego lub nośniki.

8,4 litra V10 dostarcza 654 KM (+5 KM) i 813 Nm, a to tylko kolejny związany z ręczną skrzynią biegów, tak jak powinno. Kumho jest na tylną oś - trzymaj się - szeroko 355 mm. W Q3 tego roku rozpocznie produkcję amerykańskiego kanonu.

Że skrzydło zrobić

Nürburgring

Z poprzedniego zespołu ACR pozostawiając kierowcy z, między innymi, Tommeke Coronel czas 7:12 dół na Nürburgring. Nie-tak-street legal ACX-R to było 10 sekund szybciej.

Pierwszy ACR została uruchomiona w 1998 roku, na podstawie generacji Viper 2. W tym czasie miało to 460 KM, 10 KM więcej niż standardowe.

Pierwszy Viper w Holandii

Nawiasem mówiąc, niedawno pierwszy nowy Viper - który nigdy nie został wykonany urzędnika w Europie - umieścić na licencji holenderskiej. Samochód zauważony jaimeydr tuż przed inspekcji wkrótce potem pojawił się w 300kW-plus klubu Jasper Verweij użytkownika. Cena? € 247 809 ... Jezu.

Są też filmy z najnowszej ACR: Sprawdzić i video highlights promocyjny z ujawnienia w fabryce.

* Przychodzi wtedy eh