Jak się Tesla w Holandii?

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

Tesla Wzór S

Ponieważ są one bardzo atrakcyjne finansowo, prawie potknąć Tesla w Holandii. W Amsterdamie elektrowaggies są nawet wykorzystywane jako taksówki. Logiczne, że Tesla wybrał Holandię jako miejsce do utrzymania ustanawiające fabrykę. Jak idzie tam?

Model S jest już kilka lat na rynku (może ktoś pamięta jeszcze Tesla Roadster?), Ale trudno zobaczyć je stosować stanąć na sprzedaż. Jak „był tak dobry, że„m zachować na zawsze? Jeśli jesteś wierzący entuzjastyczne jak Maarten Steinbuch i Leo de Haas mam uwierzyć, że myślisz tak.

Test Wouter jest z Tesla Model S już sięga roku 2012. Ja osobiście prowadził on P85D w ubiegłym roku, które następnie dostarczone 700 KM. Aby zwalczyć zakres niepokój marka zorganizowała pierwszy europejski Rally Tesla. Intencją było dość daleko do jazdy po Europie, z Amsterdamu jako miejsca przeznaczenia. Początek został zmieniony z Kopenhagi do Monachium, potem do Monachium do Mediolanu, a następnie z Mediolanu do Londynu, i wreszcie niech mi Tesla Bunnik jechać do Amsterdamu, aby wykazać, że naprawdę tłuszcz może odjechać z samochodu elektrycznego ...

700 KM Tesla Model S P85D co zrobiłem, jest zadziwiająco „tylko” 469 KM. Wcześniej Tesla mianowicie po prostu miał moc silników elektrycznych razem, ale teraz to się zmieniło. Baterie w rzeczywistości nie mają możliwości, aby jednocześnie mają swoje maksymalne zasilanie silników. Ale klienci nie narzekali, że ich pojazdy nagle „ma ponad 200 KM mniej, mówi rzeczniczka Berith Behrens. „Jest to teoretyczna dyskusja, zauważyliśmy. wydajność samochodu pozostaje niezmieniona. Model S jest nadal najszybszy przyspieszenie od 0 do 100 cztery-drzwiowego samochodu produkcyjnego świata. Ona dodaje: „W kontekście tego moc pojazdu elektrycznego w porównaniu do samochodu z silnikiem spalinowym, odsyłam do dyskusji na naszym CTO JB Straubel”. Logicznie rzecz biorąc, jest to, że klienci nie są zbyt wielkiego z niego, bo chociaż pojemność jest niższa na papierze, są oczywiście samochody w praktyce tak samo szybko.

Produkcja modelu S w roślinach Tilburg oni nie stracą dużo. „O dokładnych liczb dotyczących produkcji na rynku, nie komunikować”, mówi. Wiemy, że nie otwarto drugą fabrykę w Tilburg we wrześniu 2015 roku, co zwiększyło maksymalną pojemność 225 samochodów tygodniowo do 450 egzemplarzy. Ta maksymalna pojemność nie wydaje się jeszcze osiągnięty. Behrens jeszcze straci ponieważ jedno o fabryce: „Będziemy także zmontowania modelu X w Tilburg”

Bardzo rozmowny Tesla nie jest, jak widać, ale wszystko wydaje się iść dobrze z marką. Na szczęście, ponieważ model S kopnął go do Autoblog samochodem roku 2013. Ponieważ mamy - szczerze mówiąc - nawet gryzienie raczej podmorskich Elon Musk niż model S w 3,0 sekundy do 100 sprintu.

Obraz-kredytowej: Tesla Model S, poprzez autojunk.nl.