Specjalne: Opel GT

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

Opel GT 1968

A Poorman za Corvette bezpretensjonalny.

budować samochody sportowe. Od czasu do czasu trzeba zrobić to tylko jako producent masowej. Każdego dnia tysiące chodzić hatchbackjes, schludny sedan i kombi z zespołu. Wszystko to jest bardzo rozsądne, bardzo praktyczny i bardzo praktyczne. Ale za każdym razem, gdy jest to konieczne, aby zapewnić zdrową dawkę seksapilu marki. Jak wiadomo, w tym na dwa sposoby. Pierwszy udział w sportach motorowych. Właściwa kosztowna operacja, gdzie sukces jest potrzebny do prawidłowego ekspozycji. Innym sposobem jest umieszczenie sport coupe lub zamianie na salonach. Całkowicie praktyczny, użyteczny lub mądry. Ale to niepisane prawa marketingu: to daje więcej marki Prestige.

Opel Logo

Jeśli nie było jedną markę standardu Holandii, Opel był. Wystarczy zrobić, to zrobić na tyle szalony. Nic uszczerbek jakości dla samochodów Opla były w porządku. Świetny stosunek jakości za rozsądną cenę, bez faktycznie przeszywający duży spadek. Wystarczy, aby zorientować się czasów: the 60s to lata, kiedy wszyscy chcieli naprawdę rosnąć. Stacje radiowe, aby wybrać z The Beatles, Rolling Stones, Dylan i The Beach Boys, ubrania mogą jako żywiołowy, jak to możliwe, że włosy powinny długo i umysł jest wolny. Ponieważ Opel był oczywiście odpowiadając. Bo jeśli wszedł do salonu Opla w 1967 roku, przyszedł na modelach takich jak Opel Kadett, Olympia (luksusowy Kadett), Rekord lub Diplomat.

Opel Diplomat i Opel Kapitan

Ogólnie rzecz biorąc, było to modellgamma gdzie może być coś bardziej Sjeu. Opel projektant Erhard Schnell (tak, że naprawdę miał na imię) zlecono zaprojektowanie oryginalnego i sportowy samochód patrząc. Intencją było to, że egzotyczne zewnętrzne i wewnętrzne powinny być oryginalne. W ten sposób zrobić. Na paryskim Salonie podziwiałem pierwszy prototyp, a samochód wszedł do produkcji w 1968 roku. Zazwyczaj projekt kilkakrotnie nogelopen przed rozpoczęciem produkcji. Koncepcja samochodów muszą być szczególnie piękny, ale samochód ulica musi spełniać wiele wymagań.

Opel

Ale nie z Opla GT. Że reflektory rozdmuchiwania była bardzo dobra, jednak również pozostała chociaż kształt lamp lekko odchylony. Pień mam ciebie, ale dostęp jest bardzo ograniczony do. Rzeczywiście, nie było rozruchu. Aby dostać się do bagażnika trzeba było przejść przez plecy. Handy jest inna, ale wygląd samochodu na pewno miał. Kolejny dowód, że praktyczność był nieistotny i liczone wygląd: wyloty są umieszczone w środku.

Opel GT

Mówiąc o wyglądzie: ciało było bardzo miłe. Ok, to wydawało się, że to trochę jak z Chevrolet Corvette, ale to było tak źle? To jak gdyby twoja dziewczyna wygląda zbyt podobnie Charlize Theron, ty nie jesteś przeciw? To było naprawdę na kawałki, aby przewóz dzieł. Były to w rzeczywistości produkowanej we Francji Brissonneau & Lotz. To producent specjalizujący się w silnikach i broni, ale ponieważ zrobili kilka zadań dla Renault, chcieli skupić się na budowie karoserii. Opel GT dla był oczywiście produktem niszowym, które będą sprzedawane tylko w dribs i drabs, ale Brisonneau & Lotz był porządek próbki.

Opel GT

Opel GT przyszedł z dwoma różnymi silnikami. Poślizg był 1/1 linia czterocylindrowy silnik z napowietrznych zaworów i wałek rozrządu. Brzmi to całkiem normalne, ale wtedy był dość nowoczesny. Silnik 1.100cc było dobre 67 KM SAE, około 60 prawdziwych koni. Chciałeś więcej niż był stary dobry 1.9 z Rekord. Wtedy po prostu ponad 100 koni mechanicznych do Państwa dyspozycji. Odnosi się to do pierwszych europejskich. Później, kompresja został zmieniony i było tylko około 90 koni. Opel GT standardowy ręczny vierbak, trzy-automatyczny był dostępny na 1,9.

Silnik Opel GT

Wtedy wydajność. Były to mianowicie nie ma o czym pisać. Nie dlatego, że samochód był bardzo powolny przeciwnie. Ale przez organizm sportowej można oczekiwać samochód byłby szybszy niż „był w rzeczywistości. Oczywiście, 1.9 był najszybszy. 0-100 trwało około 11 sekund, a maksymalna prędkość wynosiła 180 km / h. Nie można naprawdę zrobić z powrót do domu. 1,1 była znacznie wolniej. 0-100 w około 16,5 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi tylko 155 km / h. Główną różnicą była ilość momentu obrotowego. 1.9 miał prawie dwukrotnie, a także moment uprzednio dostarczone podczas obrotów.

Opel GT

Opel GT wyglądał tak szybciej niż to było naprawdę. Czy to jakiś problem? Tak. Na Opla GT był bardziej o doświadczenie. Opel to było na początku nie wiesz, gdzie silnik musiał zostać umieszczony. Na przednią oś lub za nim? Dwa prototypy zostały zbudowane. Jedyną różnicą było umieszczenie bloku. Nordschleife, GT był motorem przedniej osi znacznie szybciej. Nie tylko to, ale również obsługa była przewidywalna i obsługi bardziej neutralny. Standard był GT dysponuje dość wąskie pasma, które nastąpiły przyczepności na przednie koła dość szybko wyblakłą i podsterowności.

Opel GT

Wielką zaletą Opla GT był nie tylko wygląd, ale także technika. To było dziecinnie dla większych silników, aby go łyżką. Albo zamontować inną (Getrag) transmisję. Koła, opony, podwozie, było ogromne, aby uzyskać dużo. Podobnie jak amerykański muscle car zacząłeś z chłodnym spojrzeniem, ale można poprawić samą technikę.

Opel GT 1968

Opel został rozmyślać na wielu wersjach, niektóre były rzeczywiście progresywny. Co elektrycznego Opla GT z roku 1968. Był to prototyp z napędem elektrycznym, futurystyczny chcesz to? Projekt został zmodyfikowany. Nadkolami zostały objęte i jechać szybciej był prawdziwy paski Elektro GT. Moc jest nieznana, ale musi być bardzo niska, a zakres. Dzięki aerodynamika wiedział elektryczna GT jeszcze osiągnąć maksymalną prędkość 188 km / h! Opel był pewny siebie i elektronika GT poddany testowi jechać 100 km na jednym ładowaniu. Ten test został przerwany po 44 km: GT elektryczny nie mógł się już.

Opel GT Electric

Opel GT nie uciec ambasadorów Satansap. Dziś jest to całkiem normalne, aby zapewnić samochód sportowy z silnikiem wysokoprężnym, ale w latach 60. i 70. były diesle zarezerwowane dla bardzo sprawnych i wolnych samochodów. I właściciele. Dla napędowy w świetle lepszego włączyć Opel zamontowany zmodyfikowany 2,1 litra wolnossących czterocylindrowy silnik wysokoprężny w przód z GT. Maksymalna był bardzo niedobry: 95 KM. W połączeniu z cech aerodynamicznych ponownie Opel podniósł prędkość dla samochodów z silnikiem diesla z 197 km / h. Czy nie dostać nowy Audi A3 1.6 TDI.

Opel Rekord Diesel GT Wagon

Tam więcej Opel GT warianty, które nie wejdzie do produkcji? Tak, ponieważ oprócz innych wersjach silnikowych, Opel studiował także możliwość innym stylu ciała. Wynik był Opel GT Aero. To wstyd, że ten wariant nie mam szans. To był Targa, więc nie volcabriolet. Daszek można odebrać ręcznie. W celu uzyskania prawdziwego cabrio uczucie można zasilać (!) Za szybą niech rzeczy w dół. Wydaje się, że dwa prototypy.

Opel GT

W końcu przyszedł trzeci wariant, w 1971 roku odpowiedział na to nazwy Opel GT / J i był w rzeczywistości mniej luksusową wersję niż regularne GT 1.9. Porsche pobierają wyższą cenę dla takiej realizacji, ale w tym czasie był GT / J przystępne. można uznać GT / J z czarnej gumy akcentami zamiast konwencjonalnego chromu.

Opel GT / j

Jeśli spojrzymy wokół nas są one dość rzadkie. W chwili pisania tego istnieje wiele w Europie i 55 na sprzedaż. Są one zardzewiałe daleko? Nie, większość Opel GT nie są mianowicie sprzedawane w Europie. Samochód okazał się być najbardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, więcej niż 70% trafiło do drugiej stronie duży staw. Były GT oferowane do sprzedaży w salonach Buick.

Opel

Jest to o inwestycji: poszukują wczesnego 1.1. Pierwsze egzemplarze są w rzeczywistości zbudowane ręcznie i stanowią dużą wartość. Jednak nie działają w samochodzie, ale go prowadzić. Z późnego 1,9 masz dobry samochód to dużo zabawy w weekendy mają. Nawet dwie lewe ręce mogą precyzyjnie majsterkowania. technologia Opel jest dźwięk i ustawić się do małych niespodzianek.

Opel GT był rozsądny sukces. Okazało się, że dźwięk i nieco nieświeże marka mogła nadal być trochę niegrzeczny. Opel GT jest 50-letnia sekretarka, ale z szelkami i czerwonej szminki. Od tego czasu, Opel zawsze miała różne coupe sportowy w przedziale. Pomyśl o Opel Manta, Monza i Calibra. Ale to było bardziej sportowe coupe, a nie jako sport wozy był GT. W latach 70. zaczął znowu swędzieć, a tym samym sugerując w zamian Opel GT. W 1975 roku Opel przedstawia prototyp, GT2.

Opel GT2 Concept

Opel GT2 koncepcja została oparta na modelu Opel Manta, ale to było nie do powstrzymania. W 1973 roku nastąpił poważny kryzys naftowy dzieje, więc producenci zostali zmuszeni do poszukiwania sposobów, aby bardziej wydajne samochody. GT została zatem bardzo uproszczone. Wewnątrz samochodu wyprzedzał swoje czasy. Pokład zabrał cię przez drzwi i nie było instrumentów VDO plus prawdziwy komputer! Korpus został wykonany z metalu, ale dla każdego modelu produkcji z tworzyw sztucznych, takich jak Chevrolet Corvette. Umowa z GT był silnik, bo to był ten sam 1.9.

Opel GT (A) i Opel GT (B)

Zajęło to trochę czasu, ale Opel GT powrócił po przerwie 34 lat. Jak na ironię, to teraz żaden europejski samochód, który był popularny w Ameryce, ale dokładnie odwrotnie. Opel GT był rzeczywiście Saturn Sky Red Line z logo Opla. Sukces ten samochód nie było. To nie było w porządku wóz kierowcy jak Mazda MX-5 to było. Cena Technicznie, Opel GT był podobny do Hondy S2000, ale poziom wyrafinowania został ustalony na mil. Nasz test drive z Opla GT zobaczyć tutaj!

Opel GT (B)

Europejski lub japoński samochód z czterocylindrowym wydaje się działać lepiej niż amerykański z vierpitter. Byli w Irmscher widocznie. Wtedy można dostać w wielu częściach Irmscher Opel, zwłaszcza z Manta Irmscher strojenie są legendarne. Irmscher jest nie tylko odbiornik, dały one przez lata do zakończenia programu Opla motorsport. Zamiast odpryski Ecotec turbodoładowany silnik 2.0 (może z łatwością być) kompletny silnik został usunięty na rzecz lekko łaskotało 6,0 LS3 V8 dobry dla 480 KM. Podobnie jak w przypadku oryginalnego Opel GT miałeś tak mało pracy w sprzęt, aby uzyskać samochód się dobrze. Wreszcie, istnieje pięć przykładów zbudowany.

Irmscher GT i40

W 2016 roku Opel po raz kolejny wraca do nazwy „GT”. Ok, po prostu trzeba zobaczyć przez dziwactw samochodowych typsiche koncepcyjnych, ale samochód był prawdziwą piękność. Ten GT Concept miał czerwone koła przednie, nieprzezroczyste okna i specjalny wnętrze. Ale potencjał dla wielkiego małego sportcoupeetje jest pewny. Niestety, Opel nie widzi chleb i wszelkie plany produkcyjne zostały natychmiast odrzucone. Teraz Opel Peugeot współpracuje nie należy się spodziewać żadnych zmian w tym. Francuska marka, mimo wszystko, miał największe trudności w ich własnym małym coupe RCZ czynią człowieka.

Opel GT (A) i Opel GT (C) Koncepcja

Teraz wydaje się, że naprawdę zrobić z Opla GT. Mam nadzieję, że utrzymać modę SUV kiedyś i wracamy do 60 mini-Corvette z niezawodną technologią i niedrogich części. wystarczająco praktyczny do jazdy na co dzień, na tyle szczególny, aby dłużej patrzeć. Oryginalny Opel GT był właśnie taki wóz.

Opel GT (A) i Opel GT (C) Koncepcja