Porsche Cayenne GTS: Rijtest ve video

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

bir spor araba olarak SUV, en azından bu Porsche iddiaları.

Okumak önce [Bak? BURADA video izleyin! ]

Bu arada, GTS de Cayenne aralığında bir boşluğu doldurur. 500 hp Turbo giriş Cayenne (Hollanda satış artışlarının hemen% 60 oluşturmaktadır 240 beygir gücü ile dizel) arasında Cayenne S (400 hp) güç ve Cayenne hibrid (380 hp) olan doğal Cayenne V6 (300 hp). "Şaşkın" delik 400 ve 500 hp ve böylece, Cayenne GTS aldığı 420 hp arasında doldurulacak. Jaja ..

Porsche bu ifadeleri kullanır neden Cayenne GTS tüm sportmenlik fanlar hizmet etmelidir yukarıda: "Bir spor arabanın sürüş eğlenceli SUV" Bizimkisi Bu ifadeyi değerlendirmek için güzel bir iştir.

Porsche Cayenne GTS

Jawohl: film müziği
Akıl almaz. V8 sesi gerektiği gibi Cayenne GTS geliyor. GTS derin üstüne sert çekiç dibe guruldama tüm spektrumu yönetir. Uzun arkadaşlarım var olsun bütün dönüm göreceğiz, ama mahalle (her yaştan) çocuklar Cayenne GTS direksiyonuna derin bir izlenim.

Porsche Cayenne GTS

Nein: Performans
Turbo çok hızlıdır. Muhtemelen hala GTS arkasında mütevazı bir karavan ile sprint bir ders hangi (aynı zamanda zaman içinde gelir) Turbo S bırakın. O GTS yavaş olması değil, patron üzerinde bir patron her zaman vardır.

GTS başlık altında Cayenne S'den 4.8 litre V8 biraz köşe sürümü vardır. 20 hp ve toplam 420 hp puan ve 515 Nm 15 Nm tork plust yeteneği. V8 daha hızlı hale getirir ve istekli hissediyorum böylece Belki daha da önemlisi, GTS son transferi kısalır. 5.7 saniye (0.2 saniye) olarak saate 100 olduğunu ve çok fazla alan varsa, GTS 261 km / s hıza (3 km / s) sahiptir. Ve 160 güzel rap (13.3 saniye), daha sonra yine de keskin ön yüzey ve yüksek ağırlık gerçek toksisite kaybolur önlemek.

Porsche Cayenne GTS

Jawohl: tutuşu
Çerçeve Cayenne s göre alçak 24 milimetre, aynı zamanda, standart GTS Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ile birlikte sağlanır. Cayenne GTS az kardeş olması açısından daha çok sıkıdır. Nadeeltje tabanı bile bütün darbe de yolcular iletilen konfor modunda, çok sert hale geldiğini. Spor modu kendiniz (veya yolcu) "saf olmayan" düşünceler için cezalandırma sürece neredeyse yararsız yol üzerindedir. Daha orada da filosundaki bu araba muhtemelen gelmeyecek, bir SUV beklemek oh pist için spor modunu rezerve ya.

Porsche Cayenne GTS

Kararsız: görünüm
Öncelikle, tüm mümkün de bir SUV gerçekten sportif olmak isteyip merak edebilirsiniz. 911 eklenmesini koyun ve bir Cayenne küçük kamyon gibi görünüyor. Ancak, Cayenne GTS Cayenne az etkili sürümlere göre özellikle çok kalın, iyi görünüyor. Ön Cayenne Turbo ödünç yüzden tampon fazla hava delikleri olan. Daha geniş çamurluklar ve yan etekler arkasındaki çift spoyler ile tamamlanıyor. Çeşitli aksan kez daha matt black boyanmıştır çıkış uçları hariç, siyah parlak bulunmaktadır. Cayenne GTS SUV kesinlikle sportif görünüyor ve biz iyi bir ruh halinde şunlardır: böylece yarım puan.

Porsche Cayenne GTS

kırmızı dikişli ve Alcantara sık kullanılması sayesinde yine çok sportif iç atmosferdir. Euro GTS iç paket kıpkırmızı maliyet - test Cayenne GTS, isteğe bağlı ve 2852 ile donatılmış olduğu için pırıltılar Herşeyi değil, kırmızı standart bir yöntemdir. aracın üstüne motosiklet yuvarlak Nurburgring sırasında alacağını eğer tavan rayları için kutu kullanışlı birisini işaretlediyseniz.

Porsche Cayenne GTS

Jawohl: sürüş eğlenceli
Ana iddiası Porsche hamur bir 911 taşımak gerekecek eğlenceli bu tür senin için, ne Cayenne GTS eğlenceli "Bir spor arabanın sürüş eğlenceli SUV" gerçekten neşeli, Cayenne GTS ders sahip olmasıdır Boxster veya Cayman. Ancak, Cayenne GTS özellikle bu harika sesiyle, yüzünde bir gülümseme koymak başardı. Porsche GTS 121.000 Euro, Cayenne S ile karşılaştırıldığında 20.000 $ ek bir maliyet gerektirir İçin için, sadece büyük alaşım jantlar dahil ekstra beygir gücü değil, aynı zamanda daha zengin bir donanım (20 yerine 18 ") almak, bi xenon farlar, spor koltuklar ve çok iç Alcantara. Bu bağlamda, ek maliyet o kadar deli değil. VİDEO!