yatay karşıt motorun ve düz V12 arasındaki fark

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

Bir boksörün ve düz V12 arasındaki fark nedir?

AutoMK yorumlarda sıkça soruyor tezgahlarında: Biz boksör motoru veya düz V12 ile bu makalede ilgileniyor? iki blok özdeş baktım gibi görünüyor, ama karar vermedim.

en boksör ile başlayalım. Şimdi geçmişin bir kalıntısı olması gereğidir. motor konfigürasyonu, her zaman iki silindir bankalar karşı çıktıkları yaygın Volkswagen Beetle ile Taşıyıcı 1 ve 2. Today gibi araçlarda kullanılmaya başlandı, bu motorun mirası hala (GT86 ile Porsche, Subaru ve Toyota ile ayakta tutulan bir baz) Subaru'yu-blok kullanır. boksör motoru motor bir çizgi ya da V-motor daha düşük olduğu bir şekilde silindirler yassı 'konumludur önemli bir avantaja sahiptir. yerçekimi sonucu da bir arabanın sürüş özelliklerine üzerinde olumlu bir etkisi olan, daha düşüktür. elleçleme daha iyi, ağırlık merkezi düşük çünkü.

GT86 / brz içinde boksör motor
GT86 / brz blok

Başka bir büyük avantajı iki karşıt silindir hep aynı hareket, böylece her biri kendi krank pimi çünkü boksör motor krank mili, tasarlanmış olmasıdır. Bu kuvvetler ve titreşimler büyük ölçüde motorda ortadan kaldırılmıştır. Bir krank pimi nedir? Bağlantı çubuğu, krank miline bağlı olan bu nokta, boksör bir wiki GIF aşağıda gösterilmiştir:

boxer motor

Düz V12 ile fark

Bir boksör "düz" gerçekten de her zaman, ama düz motor her zaman boksör değil. Bu da krank pimi ile ilgisi var. Aslında, 180 derecelik bir küp köşesi ile yassı bir V-motor düz motor ile, bağlantı çubukları aynı krank pimi vardır. aralarındaki mesafe, aşağıdaki videoda görüldüğü gibi, aynı pistonu kalır birbirlerine tam tersi hareket, zıt piston yapma (ayna) 'dir.

Ve bu boksör ve düz V-motor arasındaki teknik fark budur. Geçmişte ünlü düz motorlar bakarsak, V12 Ferrari 512TR ve Porsche son hava soğutmalı bir örnek ile anılan 917 gibi dümdüz, daha sonra kısa bir boks yerçekimi aynı avantaja sahiptir. O standart V12 ile otomobiller daha az vücut rulo ile mücadele etti. Olumsuz son derece geniş idi. Sonra arabanın altında aerodinamik için dayanıklılık yarışları daha fazla odaklanmak olduğunu, düşük yerleştirme avantajı olgunlaştı ve düzenli V12 en değiştirilmiştir.

Oh, ve Porsche 'düz Q12 yarar: seyirci geçti 917K olarak görülmemiş oorverwenning tedavi edildi.