Sonuç F1: 2017 Monaco Grand Prix

Posted on 17.11.2017 in Общая категория by

Vettel

Herkes limanda bu yıl Sinekler?

Bu yarış tutkunları için yine harika kez. Monaco Grand Prix, Indianapolis 500 ve Nürburgring 24 Saat: Bu hafta sonu takvimde üç üst olaylardan daha az vardı. Yarın işe gitmek, adam meraklıları tespit etmek kolaydır. Bunların hepsi diğerleri sahilde iken onlar, tüp üzerinde bütün hafta sonu zincirlenmiş olmasından dolayı solgun vardır.

sürücüleri kendileri de bronzlaşmış cildi yapmak için zaman var. Cote d'Azur gerçeği tüm hafta sonu kalmak iyidir. Aslında biz Monaco spektaculairste yarışları genellikle sputters Ne kadar gördükleri için o gizlice biraz talihsiz buluyorum. 1996 yılında Olivier Panis zafer örneğin düşünün.

Ama kuru havalarda bu GP özellikle zihinsel düzlemde, çok büyük bir meydan okumadır. Bir küçük hata, yarışın sonu demektir bilerek İki saat mümkün olduğunca hızlı uzağa dar sokaklarla. o kazandı pozisyondan lunged bile Senna 1988 yılında hiç böyle bir hata geldi. Yani küçük bir köşede bir kaza Eğer Hamilton ile küçük bir yolculuk varsa da görebilirsiniz olduğunu.

başlangıç
Sadece Button ve Alonso arasındaki başlangıç ​​bile komik bir an önce. İspanyol sadece Indianapolis aramak ve Düğme yarışta iyi şanslar gerekir. Arabasının öyle Jense iyi bak ekler. Jenson şaka:

"Ben senin sandalyede işemek."

JB

Her yerde hilarity.

Ama bu an hemen en muhteşem yönünü başlamaktır. Herkes numarasını sekiz tutulur ve kadar hiçbir pozisyon değişiklikler vardır. Bottas Vettel ile içinde kısaca tehdit ama sonra para için yumurta seçer. Kimi ilk giren ilk köşede kutuptan çıkar. Üst-10 Arkasında Hamilton yer kazanır ve P12 taşınır.

Düğme Wehrlein ve hemen bir durak yaparak akıllı olmaya çalışıyorum. Bu şekilde sonradan değil, diğer lastik ırkına bileşik ve ne bir güvenlik aracının durumunda kazanacağımızı kullanmak zorunda. pit Ancak onlar biraz birbirine çok yakın olsun. Düğme bir 'Güvensiz Release tabanı gibi telsizden tecrübeli tecrübeli şikayet etti. başarı ile Wehrlein bir strafje beş saniye alır çünkü.

Orta Irk:
Tekrar kayda değer bir şey olmadan bu 17 yuvarlak oldu. Kvyat Hulkenberg yağı hareketli onu kaybeder radyoda bildirildi. O haklı TV ekibi sarı Renault içilen kuyruğu ile canlandırıyor görünür. Yani uzun süre iyi olamaz. Nitekim, Hulkenberg kenara R.S.17 çok daha sonra söndürüldü. Ekibe göre, bir kırık kova, ama kırık bir Moteur gibi şüpheyle baktı.

Yarışın yarısı için bir şey pit stop aşamasıdır. Max o Bottas tam tersini yapmak zorundadır söylenir.

"Kutu karşısında Bottas."

Bottas hala geliyor olarak Bottas, içeride arabaları giderse Yani, anlamına gelmektedir. Bottas hala dışarıda, yani Max içeride gider. Finn sonraki turu yanıt verir ve iş yine sadece Max önce gelir. o yolda alır ve bazı çok hızlı tur sürücü olarak Ricciardo, bu hikayenin gerçek galibi gibi görünüyor. Tüm söyledi ve yapılır, Ricciardo Max Bottas hem yakalar. Max çok mutlu olmadığı:

"Ne f * cking felaket"

VER

alan benzer olaylar önünde. Raikkonen ilk girmek, ancak Vettel ile birkaç tur sürer. Çünkü Vettel Raikkonen için yaptığı durdurmadan sonra Overcut eserleri geri yolda ilerliyor. Michael Schumacher ve Barrichello yankıları.

Alman let yararına bu Vorentscheidung sonra Vettel göre Kimi doğrudan bir delik düşer. Finn orada yatıp görünüyor bu darbe sonrası ikinci yerlerden daha işgalcilere. Bu arada, Perez ve ekibi arasında bazı tahriş oluşturur. Perez Monako'da podyuma geçen yıl oldu ve iyi bir sonuç elde etmek istiyorum. Onun motoru çok sıcak olur ve ekibi bir şey yapması gerektiğini söyledi. Ama Perez fikirde olduğunu. As Louis van Gaal derdi:

"Ölüm veya Glayöl"

Perez

Vettel hiç gitmeden onun en kolay zaferlerden biri üzerinde sessizce merak edilmektedir. Raikkonen muhtemelen sadece gelmez orada Ricciardo bilerek kontrolleri hızlandırmak rağmen bunun arkasında Raikkonen ve Ricciardo arasında ikinci sırada yer için biraz gerilim vardır. Ama sonra aniden! Emniyet Araba!

Herintreder Düğme Senna 1988 yılında duvara çarptı nerede Wehrlein kaza kendisi kadar özel değil, ama Wehrlein aracın kalıntıları Almanca ile duvara bir açıyla hala yerde aday vardır.

Wehrlein

Tıbbi Araç talihsiz sürücü yardım etmek için dışarı çeker. Birleştirilen kuvvetler sayesinde batık kaldırılır.

biz yol Sauber sürücüsü atlamalı gördük sonra yarışta durum üzerine tekrar odaklanabilirsiniz. Bütün alanı artık iç içe, bu nedenle belki biz hala yarışta heyecan verici sonunu olsun. o Verstappen kayıp pozisyonlarda olmadan yeni lastikler için iç çağırdı çünkü Red Bull akıllı olmuştur. Belki taze lastik üzerinde bir şeyler yapabiliriz. Güvenlik Aracının arkasına Az zeki Ericsson, o Wehrlein ile dayanışma içinde yaptığı Sauber duvar gönderdiği için.

SC giderse gözleri Max odaklandı. İşte tam Bottas Ricciardo çok yakın ilerliyor. İşte üçüncülük için iyi bir savaş bira. O Sainte de korkuluk ayırın ama ileriye taşıyabilir vurmak olarak Ricciardo tüm şans vardır.

Yani mutluluk VANDOORNE değildir. Bizim güney komşusu onun ve yılın McLaren'in ilk noktaya doğru baktı. Ama Perez ile hafif bir Touché da sırayla biri en pist dışında onu iter sonra. Sauber takımından da yanında artık yarış dışı hem McLaren bulunmaktadır.

bitiş:
Perez görevi var. VANDOORNE Kvyat karşı tikkie sonra bir sonraki kurbanı olduğunu. Rus kanadını torpido ve en az iki nokta çalmasına. Dahası, bana affedilemez oyun noktalarının yöneticisi, çalmaktadır. O adamı cezalandır. Oh hayır, Force India şasiye sahip, bekle.

Ama bir pat bu devrede şeyler başarmak için tek yol gibi görünüyor insanları verir. Max bile taze lastikler Bottas doğru bir şey yapamaz. Herkes böylece bitirmek için bir tren sürer. yüksek downforce ile yeni geniş arabalar imkansız sollama yapmak. Ferrari kadar başarılı geçen yine Monako'da kazanmak.

Vettel şampiyonluk Hamilton kazanmak ve yeşil ışık alır. Raikkonen P2 ile hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ricciardo Bottas, Verstappen, Sainz ve Hamilton için, P3 yılın ikinci podyuma sürer. İngiliz, dünkü sıralama turlarında yaptığı on dördüncü yerde sonra sonucu çok mutsuz katılmıyorum.

GÜNCELLEME:
Maksimum kızgın ama hayal kırıklığına değildir.
Maksimum görüşme

komple sonuçları:
1. Vettel
2. Raikkonen
3. Ricciardo
4. Bottas
5. Verstappen
6. Sainz
7. Hamilton
8. Grosjean
9. Kütle
10. Magnussen
11. Palmer
12. OCON
13. Perez
14. Gezintiye
15. Kvyat
16. VANDOORNE
17. Ericsson
18. Düğme
19. Wehrlein
20. Hulkenberg